Ludvík Cimburek je někdejší voják z povolání speciálních sil. Nyní je poradcem náčelníka Generálního štábu Armády ČR, vojákem v aktivní záloze a velí rotě záloh 601. skupiny speciálních sil. Je ale také již podruhé ambasadorem Sokolského běhu republiky v Milovicích.
Již podruhé budete ambasadorem Sokolského běhu republiky v Milovicích. Co Vás loni na běhu nejvíce oslovilo?
Považuji za důležité připomínat okolnosti vzniku Československa v roce 1918. Přiznám se ale, že nejsem zrovna největší fanda slavnostních nástupů a shromáždění, kde se v pozoru stojí na místě a řečníci opakují známá historická fakta. Takže proběhnout se v den státního svátku a potkat se s přáteli, mi přijde jako prima nápad.
Sloužil jste u speciálních sil, absolvoval prestižní kurz Ranger v USA a v současné době se účastníte překážkových (OCR) závodů. Ale jakým sportem jste vlastně začínal?
Na základní škole jsem začínal s atletikou a sjezdovým lyžováním. V současné době mě velmi baví OCR běhy, protože příprava na ně (tedy posilování a běhání), je něco, co s různou intenzitou dělám celý život. Preferuji závody s těžkými překážkami nebo těm v pěkném prostředí. Konkrétně je to Predator Race, Šnek Race, Překážkáč, Gladiator Challenge, Mistrovství ČR v OCR a letos mě nadchl Myslív Race, který pořádá TJ Sokol Myslív.
Jednou z „tradičních“ překážek OCR závodů je šplh na laně. Ale to je zcela něco jiného než olympijský šplh na 8m laně bez přírazu (1924 – B. Šupčík: 1. česká olympijská medaile). A protože mi tato překážka docela jde, zkusil jsem letos i soutěž. Tím se tak trochu vracím ke kořenům. Tato disciplína byla součástí vojenského odznaku zdatnosti, ve kterém jsem soutěžil na vojenské vysoké škole, a dokonce jsem vyhrál nultý ročník Memoriálu Bedřicha Šupčíka v roce 1993, který pořádá Sokol Příbram.
Sokolský běh republiky má navazovat na starou Sokolskou tradici – oslavy založení samostatného Československa. Jak Vy tuto iniciativu vnímáte?
Rozhodně to je velmi sokolské, vzhledem k tomu, v jakém počtu byli členové Sokola zastoupeni v Československých legiích v Rusku. Slova prezidenta T. G. Masaryka: „Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československa,“ rozhodně nejsou prázdnou frází.
Co byste lidem, kteří přemýšlejí, jestli na Sokolský běh republiky dorazit, vzkázal?
Aby rozhodně přišli a proběhli se. Sokolský běh republiky není o medailích, ale o prima atmosféře.
Děkujeme za rozhovor.